Hej!
Nazywam się Joanna Glogaza. Z wykształcenia jestem socjolożką. Mieszkam w Warszawie z moim psem, Falą. Od 2008 roku piszę bloga.
- jestem autorką 4 książek – w tym najnowszej Wychodząc z mody. Dwie z nich zostały bestsellerami, jedna doczekała się wydania zagranicznego.
- fascynuje mnie temat odklejania się od social mediów, konsumpcjonizmu i innych wyzwań XXI wieku, które po cichu wyciągają z nas czas, uwagę i energię. Szukam sposobów, jak się im nie dać i zrobić sobie w codzienności przestrzeń na tworzenie, przygody i wszystko to, czego nie da nam scrollowanie Instagrama
Piszę głównie o:
- upraszczaniu i minimalizowaniu
- pisaniu – książek, blogów, dziennika
- wyzwaniach XXI wieku – od konsumpcjonizmu do wciągających social mediów
- tworzeniu, kreatywności i unikaniu wypalenia
- nawykach i strukturach, które pozwalają opanować codzienność i nie utonąć
w chaosie
Slow fashion
Przez wiele lat skupiałam się na slow fashion. Temat budowania dobrze działającej szafy rozłożyłam na części pierwsze w książce Wychodząc z mody. Można ją zamówić tutaj i polecam ją każdemu, kto czuje że kupuje za dużo, dalej nie ma się w co ubrać i nie może dojść do ładu ze swoją szafą.
Moje podejście jest bardzo praktyczne i przyziemne. Pokazuję, jak wypisać się z konsumpcyjnego kołowrotka i przestać wydawać dużo za dużo kasy na ubrania, których i tak nie nosimy. Denerwuje mnie cynizm marek odzieżowych, które próbują nam wciskać jeszcze więcej rzeczy pod płaszczykiem “ekologicznych kolekcji” – mówiłam o tym w moim TEDxie:
Odtwórz wideo
Bądź na bieżąco z tym, co tworzę - zostaw swój
adres e-mail:
6 faktow o mnie:
- nigdy nie byłam w “prawdziwej pracy”. Od wielu lat zarabiam na swojej twórczości online – głównie książkach i kursach. Przez 7 lat tworzyłam markę szyjącą piżamy, Lunaby. Sprzedałam ją w 2020 roku. Na podstawie tych doświadczeń stworzyłam swój kurs online Jak założyć własną markę odzieżową, w którym pokazuję trasę od testowania swojego pomysły na markę do gotowej kolekcji. Wzięło w nim udział ponad 1000 osób.
- jestem człowiekiem tabelą, co pozwala mi opanować wewnętrzny chaos. Jeden z moich ulubionych momentów dnia to wpisywanie do tabelki w Notion jak mi poszło na treningu.
- czytanie to moja ulubiona forma prokrastynacji. Budzę się i zasypiam z Kindlem pod ręką, to mój ukochany gadżet – zaraz obok słuchawek wygłuszających. Moja ulubiona książką z dzieciństwa to Bracia Lwie Serce Astrid Lindgren. Książka, która najbardziej mnie poruszyła w ostatnich latach, to Bird by bird Anne Lamott.
- słucham też masy podcastów, głównie na spacerach w psem. Najczęściej słucham Tima Ferrisa albo Ctrl Alt Del Emmy Gannon. Lubię też Dział Zagraniczny Macieja Okraszewskiego i mam słabość do tajemniczych, niewyjaśnionych historii.
- a propos słuchania – jestem wielką fanką ASMR. To dziwne, relaksujące dźwięki, które wywołują przyjemny dreszczyk. Nic mnie tak nie uspokaja, jak udawana, dźwiękowa wizyta o fryzjera czy w spa.
- kocham gry – w dzieciństwie każdą podróż samochodem przeciupałam w 20 pytań. Zamęczałam też babcię grą w statki. Codziennie rano do kawy rozwiązuję Wordle. W ogóle uważam, że w życiu dobrze jest mieć jak najwięcej zabawy i nic mnie tak nie nauczyło lepiej pisać, jak warsztaty impro – na których tej zabawy jest mnóstwo.
Grom poświęciłam jedną z moich książek, nazywa się W to mi graj. 97 gier, dzięki którym wygrasz w życie towarzyskie. Nawet moja praca magisterska była o grywalizacji przestrzeni miejskiej. Regularnie używam gier i pokrewnych narzędzi do oszukiwania swojego mózgu, że ta potwornie nudna rzecz, którą powinnam właśnie robić, jest super ciekawa – i tylko dzięki temu udaje mi się wysyłać dokumenty do księgowej na czas i nie zapominać o płaceniu rachunków.