Joanna Glogaza

strona główna > artykuły

|Trend forecasting course at Viamoda|

W miniony właśnie weekend odbyły się moje ostatnie zajęcia na studiach z prognozowania trendów w obszarach mody i designu- to kierunek stworzony przez przez warszawską Viamodę we współpracy z Collegium Civitas. Dużo osób pytało mnie o wrażenia, postanowiłam więc spisać je na gorąco i podzielić się nimi na blogu, wraz z kilkoma zdjęciami z naszych ostatnich zajęć. Na początek parę informacji technicznych- to studia podyplomowe, można więc na nie pójść po zdobyciu tytułu licencjata czy magistra, zajęcia odbywają się w weekendy, zwykle co dwa tygodnie, w Pałacu Kultury lub w siedzibie Viamody na Pradze. Mój rocznik był pierwszym, eksperymentalnym, czuję się więc jakbyśmy troszkę, troszeczkę współtworzyli ten kierunek- nasze uwagi, narzekania i entuzjastyczne żądania większej ilości zajęć z danym wykładowcą były w miarę możliwości uwzględnianie w planie zajęć.

 

 

Mieliśmy zajęcia ze specjalistami z dziedziny prognozowania trendów (chyba najbardziej lubiłam te prowadzone przez Zuzannę Skalską i Roberta Kostkę-Zawadzkiego), budowania i zarządania marką w branży mody(prowadzone m.in. przez Kingę Miller i Olgę Nieścier, pomysłodawczynie kierunku, czy Paolę Russo). Wykładało też u nas sporo osób związanych z polskim rynkiem mody– marketingowcy LPP, projektant Zuo Corp Bartek Michalec czy redaktorzy magazynów, takich jak Fashion Magazine. Inną projektantką, która opowiadała nam o swojej pracy, była tworząca we Francji pani Irena Gregori, znająca chyba wszystkie ważne postaci w polskiej modzie sprzed kilku dekad- opowieści o pokazach Hofflandu, czy te z paryskich tygodni mody zaczarowały mnie na tyle, że postanowiłam wprosić się do pracowni pani Ireny na dalszy ciąg podczas mojego letniego wyjazdu do Paryża. Były zajęcia ze sztuki współczesnej, historii mody (prowadzone przez panią Ewę Braun, osobę z ogromną wiedzą i niemal równie ogromną biblioteką unikalnych zdjęć i ilustracji) czy video (prowadzącą była Balbina Bruszewska, którą możecie kojarzyć z oskarową produkcją Piotruś i Wilk czy zespołem Lilaveneda). Świetnie wspominam też wykłady z Edwinem Bendykiem i Danielem Kozoniem o futurologii, Internecie i nowych mediach, a czymś zupełnie nowym i bardzo wartościowym były dla mnie zajęcia z innowacji technologicznych, zwłaszcza w zakresie tekstyliów, podobnie jak te dotyczące designu(jest szansa, że w końcu nauczę się odróżniać krzesło z Ikei od tego autorstwa Oskara Zięty).

 

 

 

Ogromnym plusem była różnorodność naszej grupy- pierwszy rok prognozowania trendów zrzeszał ludzi z najróżniejszych branż, od wnętrzarstwa, przez modę, marketing i teatr, po farmację. Wnosiło to dużo świeżości w dyskusje na zajęciach i urozmaicało pracę w grupach- rzucaliśmy skrajnie różnymi przykładami i opiniami, aż z twórczego chaosu rodziła się (lub nie) wspólna wizja, dużo pełniejsza niż taka, która byłaby wynikiem pracy tylko jednej osoby.

 

 

Świetne były też zajęcia warsztatowe, które dawały nam możliwość spróbowania bardziej praktycznych zadań. To niesamowite, jak takie ćwiczenia potwierdzają teoretyczną wiedzę- uczucie, kiedy ze stosu wydartych z magazynów obrazków wyłania się spójna wizja, zgodna z omawianym wcześniej mechanizmem, jest naprawdę zaskakujące. Mieliśmy też bardzo „otwierające oczy” zadania grupowe- przykładowo, zadaniem każdej z grup była kilkutygodniowa obserwacja wiadomości z danej dziedziny (gospodarka, technologie, społeczeństwo itp.), od tych podawanych w głównym wydaniu Faktów, po te na niszowych portalach branżowych czy blogach, do pomocy mieliśmy też interaktywne narzędzia do śledzenia trendów. Następnie każda grupa musiała usiąść i przygotować prezentację najważniejszych wniosków- nie tylko zauważyliśmy szereg rzeczy, na które normalnie nie zwrócilibyśmy uwagi, ale i okazało się, że obserwacje poszczególnych grup zazębiają się o siebie. Śledziliśmy też ludzi w kawiarniach i robiliśmy dużo innych, dość dziwacznych z punktu widzenia przypadkowego przechodnia rzeczy, które pozwalały nam się zbliżyć do pracy prawdziwych trend forecasterów.  Pierwszy raz w życiu miałam też okazję mieć w ręce przygotowane przez agencje prognozowania trendów trendbooki, prognozujące tendencje i nastroje na kilka sezonów do przodu.

 

 

 

Oczywiście było też kilka zagadnień, które moim zdaniem mogłyby być bardziej rozwinięte, niektóre zajęcia były zdecydowanie mniej fascynujące niż inne, ale zaletą było to, że pytania, które nasunęły nam się za późno, żeby zadać je bezpośrednio, mogliśmy zadawać prowadzącym mailowo. Jako że większość z nich była ekspertami z dużym doświadczeniem w swoich dziedzinach, szybko rozwiewali nasze wątpliwości, tym bardziej że atmosfera na większości zajęć była niemal domowa.  Niektóre bloki zajęć nie do końca układały się w spójną całość, jednak był to dopiero pierwszy rok, wszystko musi się więc dotrzeć.  Mój entuzjazm na pewno wynika także z tego, że kierunek studiów trafiał dokładnie w sedno moich zainteresowań, czułam że jestem dokładnie w tym miejscu, w którym być powinnam, a moje dotychczasowe doświadczenia i edukacja zaczynają układać się w spójną całość. Jeżeli więc planujecie rozwój swojej kariery w tym kierunku, zdecydowanie polecam Viamodę- teraz zosało mi jeszcze napisanie pracy dyplomowej i obrona, i już czuję że będę tęsknić za weekendami w Warszawie. Za rogiem czai się za to kolejna przygoda, ale o tym nieco później!

Dzięki za lekturę!

Jeśli nie chcesz przegapić moich nowych artykułów, odcinków podcastu czy książek, zostaw swój adres e-mail:

49 thoughts on “|Trend forecasting course at Viamoda|”

  1. Jako stała czytelniczka zauważyłam jeszcze jedną korzyść płynącą z Twoich studiów- niesamowicie poprawił się Twój styl! Piszesz bardzo merytorycznie, ale z lekkością. Teksty stały się bardziej przejrzyste ! Subiektywnie stwierdzam, że już teraz należy Ci się rubryka przynajmniej w „Wysokich obcasach” :)

  2. Fajnie fajnie ;-) Podziwiam osoby, które tak jak Ty robią to co lubią ;-) Już nie mogę się Asiu doczekać kolejnej Twojej przygody. Lubię tajemnice i miłe niespodzianki. Powodzenia

  3. Wow, jestem pod dużym wrażeniem. Widziałam też Twoje video o tym kierunku na YT. Brzmi zachęcająco, to chyba coś dla mnie! Dzięki, nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje ;)

  4. Myśl o studiach na Viamodzie chodzi za mną już dość długo, trudno się jednak zdecydować kiedy ciągle w życiu jakieś rewolucje (mniejsze i większe) :)

  5. Ja na swoich studiach też jestem króliczkiem, bo to także pierwszy, eksperymentalny rok. Niestety nie są one tak fascynujące jak prognozowanie trendów (polsko-niemieckie studia, germanistyka międzykulturowa). Za każdym razem, gdy czytam Twoich studiach, rozważam pójście na nie po skończeniu moich :). A co najlepsze – nie do końca mieszczą się one w moich zainteresowaniach, ale kuszą niemiłosiernie ;).

  6. Też się zgadzam z Moniką – odkąd jesteś na studiach, twój blog stał się dużo ciekawszy. Mam wrażenie, że pozwoliły ci one bardziej zaufać twojej intuicji, zarówno w doborze ubrań, w wyborze tematów do pisania (podróże, knajpki, pracownie) jak i w samym sposobie pisania. Bloga lubię coraz bardziej, ciekawa jestem co to za przygoda czeka za rogiem :-)

    1. Miałam na myśli TE studia:-) Choć również przed nimi blog był bardzo dobry, teraz jest po prostu jeszcze ciekawszy:-) Myślę, że kreatywność jest jak mięśnie – ćwiczona regularnie wzmacnia się ;-)

  7. Dzięki wielkie za przybliżenie nam tych studiów, przyznam szczerze, że nie słyszałam o nich :) Fajnie, że osoby, które zastanawiają się czy rozpocząć naukę „prognozowania trendów””, mogą zapoznać się z Twoją opinią i zadecydować ;)
    Jeszcze raz wielkie dzięki!

  8. Brzmi niezwykle zachęcająco! Jestem licencjacko konserwatorką sztuki, magistersko historyczką a oprócz tego „od zawsze” szyję i teraz tworzę też rzeczy dla innych, nie tylko dla siebie i szukałam studiów podyplomowych w takim kierunku, ale póki co nic mnie nie zainteresowało. A tu taka podpowiedź :D

  9. Hm, w tym tłumaczeniu na angielski jest chyba błąd. Nie chodziło ci o to, że zajęcia są po polsku, więc nie ma sensu tłumaczyć tekstu o nich na angielski?

  10. Powiedz Asiu, ile trwa podyplomówka w Viamodzie, którą robisz? I jakbyś mogła napisać ile kosztowały Cię te studia, bądź podesłać link w którym znajdę rozpiskę jakie podyplomówki prowadzone są w Viamodzie oraz ich ceny. Nie za bardzo potrafię rozeznać się w ich stronie. Dziękuję i pozdrawiam!

    1. Trwa rok, wszystkie informacje są na stronie Viamody, zakładka oferta nauczania widoczna zaraz po wejściu na stronę- jest tam odnośnik do Collegium Civitas, cennika i nawet film. Pozdrawiam!

  11. Mam maleńką nadzieję, że w KRK otworzą w ciągu paru lat wydział zamiejscowy:) a póki co gratuluję decyzji o tych studiach i powodzenia z pisaniem pracy:)
    świetnie się czyta takie wpisy:)

  12. Asiu nawet nie zdajesz sobie sprawy jak Ci zazdroszczę tych godzin spędzonych na wykładach z historii ubioru! To moje drugie życie, aż poczuła w sercu uczucie zazdrości:),, żartuje oczywiście… A tak poważnie, wcześniejsze Twoje wpisy na temat Twoich studiów dały mi do myślenia, ale ten utwierdził mnie w przekonaniu, że to niezwykle wartościowe i przydatne studia. Dzięki Twojej relacji własnie rozważam zapisanie się na nie:) pozdrawiam ciepło

  13. Chciałam zwrócić uwagę na błąd interpunkcyjny (typograficzny?), który robisz: przed myślnikiem też stawia się spację. Nie piszę tego złośliwie – Twoje notki bardzo miło się czyta, a takie drobiazgi rzucają się to w oczy i tekst sprawia jakieś takie niechlujne (mylne!) wrażenie.

    … A post bardzo inspirujący ;)

  14. Bardzo fajny post. Fajnie, ze dzielisz sie ze swoimi czytelnikami takze i takimi informacjami bo mysle, ze wielu z nich moze to w przyszlosci pomoc. Zgadzam sie rowniez z poprzedniczkami, ze od dluzszego czasu z wielkim zaciekawieniem do Ciebie zagladam i szczerze ani razu sie nie zawiodlam.

    Pozdrawiam serdecznie Kasia

  15. Mam jedną uwagę, skończyłam wiele kierunków podyplomowych, zawsze był egzamin końcowy, praca i obrona, w końcu trafiłam na taki, gdzie nie było pracy i obrony, ale prawie z każdego przedmiotu – egzamin, praca domowa i inna forma zaliczenia; i wtedy dopiero poczułam, że to są studia! Strasznie dały mi w kość i jestem o dziwo zadowolona. Tu powinien być wniosek, ale sobie daruję:)

  16. Tobie płacą za reklamowanie tej szkoły… przykre i śmieszne szczególnie gdy obejrzymy jeden z odcinków Twojego podcastu, gdzie wyśmiewasz ludzi reklamujących coś w sposób bardzo obcesowy na blogu. Także jesteś osobą jedną z nich,zdajesz sobie z tego sprawę. Nienawidzę hipokryzji.

    1. Po pierwsze, nikogo nie wyśmiewam, po drugie, nie jestem przeciwniczką reklam jako takich, ale tych w nadmiarze, niepasujących do bloga, czy nieoznaczonych. Po drugie, nigdy nie robię moich czytelników w balona i nie udaję, że coś co jest reklamą wcale nie nią jest. I po trzecie, post jest wyłącznie moją inicjatywą, chciałam podzielić się informacją o fajnej możliwości doedukowania się w dziedzinie mody z czytelnikami- nikt mi za to nie zapłacił, nic nie zasugerował, a cały koszt studiów pokryłam sama. Myślę że chorobliwa podejrzliwość i rzucanie wyimaginowanych oskarżeń jest jeszcze gorsze niż hipokryzja.

  17. piszesz ,, a cały koszt studiów pokryłam sama” a gdzie zarobiłaś na te studia. chyba w magdonaldzie na zmywaku raczej nie. bo wiesz… ludzie młodzi w Polsce to zap… w takich miejscach żeby na t-shirt z haemu zarobić.
    Muszę troche trzeźwości na tych sielankowych blogach przywrócić, wszędzie tylko make life easer.
    Gładko, ładnie i płytko..o nie nie
    Polska to nie jest kraj dla młodych ludzi.

  18. Może słyszałaś jakieś opinie na temat samych studiów licencjackich w Viamodzie:)? Bardzo zainteresowała mnie ta uczelnia, a znalazłam ją dzięki Twojej podyplomówce:)

  19. ja również polecam studia podyplomowe w tym temacie! Viamoda jest super!
    nasza grupa z zarz. w sektorach mody (Viamoda & ALK) juz po obronach, trzymam kciuki za kolejnych absolwentów!

  20. Świetny blog! Jestem zaskoczona poziomem! Z pewnością wyróżniasz się w Polskiej blogosferze, piszesz bardzo ciekawie i sensownie, chce się tego czytać!:)
    Od blogów w stylu „dziś na siebie założyłam”, robi mi się słabo!:)

    Tak więc duże WOW!:)
    Cieszę się, że są takie blogi jak Twój!
    Serdecznie Pozdrawiam
    :)
    N.

  21. Super post, bardzo mi się podoba :) Ja byłam na podyplomówce ze studiów menedżerskich, a w miedzy czasie studiowałam kierunek związany z marketingiem. Jestem bardzo zadowolona z wiedzy i umiejętności jakie uzyskałam. Wszystkim zdecydowanie polecam podyplomówki. Skondensowana wiedza, sami praktycy + ciekawi ludzie. Zawsze można nawiązac ciekawe kontakty. A uważam, że pieniądze wydane na naukę nigdy nie są zmarnowane. Dodatkowo można wybrać się na ciekawe szkolenia dla firm. Warszawa ma ich akurat bardzo dużo do zaoferowania. Warto się rozwijać :)

  22. Rozważam właśnie rozpoczęcie studiów podyplomowych właśnie na Viamodzie, ale inny kierunek (Art Director (…) Twój wpis tylko zostrzył mi apetyt ! ;) Widzę, że post jest z przed kilku lat więc mam nadzieję, że Uczelnia się rozwinęła i jest jeszcze lepiej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *